مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

گوشواره! بله گوشواره هم براي خودش «مد» دارد و هم نكاتي براي رعايت «سلامت» كه به گفته دكتر محمدعلي نيلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو اگر رعايت نشود مي‌تواند در عين اينكه بي‌خطرترين آلات آويزي است جزو پرخطرترين‌هاي آنها هم باشد....

 

 

 

 در ادامه مطلب از مدهاي روز گوشواره مي‌گوييم؛ از افسانه‌اي كه مي‌گويند گوشواره سر از آن برآورد و از همه مهم‌تر از نكات بهداشتي‌اش.

 

گوشواره حلقه‌اي بزرگ و لوستري و گوشواره‌هاي چندشاخه، از مدل‌هاي داغ اين روزها هستند. يعني اگر روي خط مد حركت مي‌كنيد بهتر است گوشواره‌هاي هر چه بزر‌گ‌تر، بلندتر كه تجملي‌تر هستند و درخشندگي بيشتري هم دارند را انتخاب كنيد. اگر به ويترين مغازه‌ها سر مي‌زنيد و گوشواره‌هاي حلقه‌‌اي با بلندي 5 تا10 سانتي‌متر كه سنگ‌هاي مصنوعي و گرانبها دارند چشم شما را مي‌گيرند بايد بدانيد امسال اين گروه از گوشواره‌ها مد نيستند و گوشواره‌هاي ساده بدون سنگ و... خصوصا حلقه‌اي مد شده‌اند. البته اين نكته را هم بدانيد كه گوشواره‌هاي حلقه‌اي بزرگ براي چهره‌هاي شاد و جوان مناسب هستند خصوصا براي آنها كه موي بلند دارند و مويشان را پشت‌سر جمع مي‌كنند. اين نوع گوشواره‌ها براي كساني كه موهاي خيلي كوتاه دارند هم مناسب است و بسيار زيبا جلوه مي‌كند. اما يك نكته را فراموش نكنيد: اگر چهره‌تان به اندازه كافي شاداب و جوان نيست، اين نوع گوشواره‌ را استفاده نكنيد چون عيب صورت را بيشتر نشان مي‌دهند.

 
 

گوشواره ارزان نخريد!

همه ما عاشق خريد ارزان هستيم ولي وقتي مي‌خواهيد گوشواره بخريد، بهتر است پول بيشتري براي آن در نظر بگيريد. طبق تحقيقات آكادمي امراض پوستي آمريكا، محققان انواع مختلفي از گوشواره‌هاي ارزان‌قيمت را امتحان كردند و دريافتند بيش از يك‌سوم آنها داراي نيكل هستند؛ فلزي كه يك عامل تحريك كننده و آلرژي‌زاست. براي اين تحقيق، پروفسور ‌هاوارد آي‌ مايباچ، متخصص امراض پوستي در دانشگاه كاليفرنيا و سن‌فرانسيسكو و همكارش جيكوب پونتوپيدان‌تيسن، تعدادي گوشواره ارزان‌قيمت را از مكان‌هاي مختلف خريداري كردند و مورد آزمايش قرار دادند تا معلوم شود كه چه مقدار نيكل در آنها وجود دارد. از ميان آن گوشواره‌ها 7/30 درصدشان داراي نيكل بودند. وجود اين فلز، باعث به وجود آمدن آلرژي‌هاي پوستي مي‌شود كه اثراتي مانند ورم كردن، قرمز شدن و خارش در پوست ايجاد مي‌كند. تحقيقات نشان داده كه وجود اين فلز در گوشواره‌ها خطر ابتلا به اگزما در دست‌ها را نيز بالا مي‌برد، البته براي كساني كه به نيكل حساسيت دارند اين وضعيت با خشكي و قرمزي روي پوست شروع مي‌شود و ممكن است با پيشرفت اين نوع حساسيت پوست دردناك، ترك‌ترك و خشك شود. اگر متوجه چنين علايمي شديد، مي‌توانيد با زدن پماد يا كرم هيدروكورتيزن يك درصد روي محل آن را درمان و حتما گوشواره‌هايتان را بلافاصله از گوشتان خارج كنيد. اگر بعد از 3 تا 5 روز همچنان اين علايم بدتر شدند – با وجود اينكه گوشواره‌هايتان استفاده نمي‌كنيد- به يك پزشك متخصص پوست مراجعه كنيد.

 
 

راه فرار از نيكل چيست؟

گرچه نشانه‌اي خاص براي تشخيص اين نوع زيورآلات وجود ندارد ولي مي‌توانيد دنبال زيورآلاتي بگرديد كه روي آنها برچسب – بدون نيكل- يا – ضدحساسيت- خورده باشد. يا اينكه زيورآلاتي از جنس استيل ضدزنگ يا طلاسفيد يا طلاي زرد بخريد.

 

گوشواره از كجا آمد؟

خانم‌ها هميشه از گوشواره به عنوان زيورآلات استفاده مي‌كنند. ولي آيا از علت استفاده از گوشواره و از چگونگي به وجود آمدن آن با خبر هستيد؟ آيا مي‌دانيد گوشواره تا چه حد با سلامتي در ارتباط است؟ جالب است بدانيد يك افسانه براي گوشواره وجود دارد كه مي‌گويد: «در زمان بسيار دور، يك خانم از بيماري چشمي رنج مي‌برد و درنهايت بينايي‌اش را از دست داد. اين خانم بعد از مدتي با پزشكي ملاقات كرد كه ادعا كرد مي‌تواند بيماري او را درمان كند و بينايي‌اش را برگرداند. دكتر با يك سوزن تيز و نازك نقره‌اي، نرمه گوش آن خانم را سوراخ كرد. سپس جادوي دكتر عمل كرد. آن خانم دوباره توانست ببيند! و همين موضوع باعث ‌شد تا آن خانم براي اينكه هيچ‌وقت لطف دكتر را فراموش نكند يك نقره‌ساز پيدا كند و به او بگويد چيزي براي گوشش بسازد.اين سپاسگزاري تبديل به يك پوشش هميشگي شد. درباره حقيقت اين موضوع هم بايد گفت در طب سوزني و در وسط نرمه گوش نقطه‌اي وجود دارد كه تحريك كافي آن به بهترشدن بينايي كمك مي‌كند. با اين حال تصور اينكه گوشواره مزيت درماني دارد هنوز هم سخت و غيرقابل باور و البته تاييد است.

 


نوشته شده در دوشنبه 1390/1/29ساعت 13:38 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog